Karagöz Günleri

Mardin Müzesi ve Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunları Birliği Türkiye Milli Merkezi Derneği İstanbul Şubesi ortaklığında, 18 Ağustos-23 Ağustos 2017 tarihleri arasında Mardin Müzesi ve şehrin farklı mekânlarında “MARDİN KARAGÖZ GÜNLERİ” düzenleniyor.

Karagöz, halk tiyatrosu geleneği içerisinde yer alan bir oyun türüdür. Bugünkü oyun tekniği Osmanlı Devleti içinde gelişip şekillenen Karagöz, dünyanın farklı bölgelerinde adlandırılan haliyle “gölge oyunu” veya “gölge tiyatrosu” olarak anılmamış, kendine has tekniği sayesinde “Karagöz” adını almıştır. Karagöz, 2009 yılında UNESCO’nun “Somut Olmayan Kültürel Miras” listesine alınmış ve “DÜNYA MİRASI” olarak kabul edilmiştir. Bu sanatın yaşatılması, gelecek nesillere aktarılması ve tanıtılması amacıyla Mardin Müze Müdürlüğü’nce hazırlanan “Karagöz Günleri” programı kapsamında şehrin farklı alanlarında 5 gün boyunca halka açık gösteriler ve “Karagöz Tasvir Yapımı Atölyesi” gerçekleştirilecektir.

Mardin Müzesi, Somut Olmayan Kültürel Miras listesinde bulunan sanatları, yaşatma ve tanıtma konusunda en önemli kurumlardan biri olan Mardin Müzesinde, 2015 yılından bu yana Karagöz eğitimi verilmektedir. Hem çocuklara hem de yetişkinlere tasvir yapım atölyeleri açılmakta, bu atölyelerde eğitime katılanlara geleneksel yöntemlerle Karagöz yapım ve oynatım eğitimleri verilmektedir. Mardin Müzesi içinde açılan Karagöz salonunda bir Karagöz perdesi, tasvirler, oyun oynatımında kullanılan araç gereçler ve tasvir yapımında kullanılan materyaller bulunmaktadır.

Mardin İli sınırları içerisinde Mardin Müze Müdürlüğü tarafından belirlenecek alanlarda, farklı Karagöz ustaları tarafından 10 Karagöz oyunu Dünya Mirası Listesine aday şehrimizde sahnelenecektir. Festivalin ilk üç gününde genç katılımcılarla yapılacak tasvir yapımı atölyesinde, deriden Karagöz tasviri, SOKÜM (Somut olmayan kültürel miras taşıyıcısı) sanatçıları eğitmenliğinde gerçekleştirilecek, her katılımcı atölyeden kendi yaptığı bir tasvirle ayrılacak, etkinlik dahilindeki oyunları izleyerek, karagöz hakkında teorik ve pratik bilgiye aynı anda sahip olabilecektir.


Warning: mysql_free_result() expects parameter 1 to be resource, string given in /home/mardinmuzesigov/public_html/tr/altsayfa_egitim.php on line 300