Bilale Şenlikleri

Mardin ili Artuklu ilçesine bağlı Alımlı (Bilale) köyü Mardin merkeze 8 km. mesafededir. Somut olmayan kültürel mirasa katkı sağlayan Bilale Şenlikleri, edinilen bilgilere göre yüzlerce yıldır yapılmaktaydı. Şenlikler 1958 yılına kadar Alımlı Köyü sakinleri ile  çevre ilçe ve köylerince kutlanmaktaydı.

Halk arasında Sarı Arpalar Ziyareti (Ziyareta Ceh Zera) olarak da bilinmektedir. 1958 yılından önce başta Mardin merkez olmak üzere ilçeleri (Kabala, Yeşilli, Kızıltepe, Derik, Nusaybin) ile çevre köyler (Yolbaşı, Ortaköy, Kütüklü, Zeytinli, Eski Kale, Herire) tarafından yoğun bir şekilde bu yer ziyaret edilmekteydi. Bilale Şenlikleri bir bayram niteliği taşımaktadır. Ziyaret gününün gelmesi: “Bereketin geldiği, kırgınlık ve küslüklerin sona erdiği, aşıkların kavuştuğu” bir gün demektir. Şenliklerin yapılmasından bir hafta sonra ekinlerin biçilme vakti de gelmektedir. Dolayısıyla bu ziyaret günü hasada hazırlık ve mahsullerin bereketli olması için dua edildiği bir gün olmaktadır. Ziyarete gelenler arasında hastalığı olan insanlar da bulunmaktadır. Bu kişiler de şifa aramakta hastalıktan kurtulmak için dualar etmektedirler.

Bilale Şenlikleri her yıl mayıs ayında arpaların sararmaya başlamasıyla yapılmaktadır. Arpalar biçilebilir hale geldiğinde köylerdeki büyükler bir araya gelip, şenlik gününü belirlemektedir. Şenlik günü özellikle bir cuma gününe denk getirilmektedir. Şenlikler bir gün devam etmektedir. Her aile şenlikte bulundukları sürece kendi yemeklerini yapıp belli bir alanı seçerek dualarını edip iyi dileklerde bulunurlar. Aileler istedikleri yemekleri pişirebilmektedirler. Ancak görüşmecilerden alınan bilgilere göre şenliklerde genelde kuzu eti pişirilmekte ve bulgur pilavı yapılmaktadır. Aileler adadıkları adakları (kuzu, oğlak vb), kurban niyetine ziyaret alanında keserler, aileler; dost, komşu ve akrabalarıyla bu yemekleri paylaşırlar.

Şenlik alanına Mardin kuruyemişçileri de gelir (özellikle leblebiciler) akşamdan stantlarını kurarak, şenlik gününde ekonomik bir kazanç elde etmektedirler. Şenliklere renk katan herkese coşku veren yanı ise ziyaret alanına gelen davul, erbane ve rıbab çalan grupların müzikleri eşliğinde halayların çekilmesidir.

Bu şenliklerle ilgili yapılan sözlü tarih çalışmaları sonucunda görüşülen kişilerden alınan bilgilere göre:” Bilal-i Habeşi’nin bu köyden Şam’a geçtiği ve öğle vakti burada ezan okuduğu” bundan dolayı burasının kutsal bir mekân olduğu yaygın bir inanış olarak, kabul edilmektedir. Bilale Habeşi’nin rivayet edilen bu geçişi ile buraya halk tarafından bir kutsiyet atfedilmiş, geçmişe nazaran yoğun bir katılım olmasa da Alımlı köylüleri tarafından bu ritüel günümüze kadar sürdürülmüştür.


Warning: mysql_free_result() expects parameter 1 to be resource, string given in /home/mardinmuzesigov/public_html/tr/altsayfa_egitim.php on line 300