Uluslararası Mardin Uçurtma Festivali

Mardin’de uçurtma sadece çocukların değil büyüklerin de geleneksel oyuncaklarından biri sayılır. Evlerin damlarından rüzgâra salınan rengarenk uçurtmalar Mezopotamya Ovası’na doğru dans ederek baharın gelişini selamlar. Şimdi Mardin ve Mardinliler bu geleneksel gökyüzü şölenini dünyayla paylaşmak için Nisan ayındaki uluslararası buluşmaya hazırlanıyor. 

Mardin Valiliği, Mardin Büyükşehir Belediyesi, DİKA ve Mardin Müze Müdürlüğü işbirliği ile farklı ülkelerden gelen profesyonel uçurtmacılar ve Türkiye’nin kâr amacı gütmeyen tek uçurtma platformu olan Martı Uçurtma Kulübü’nün katılımı ile 21-25 Nisan tarihleri arasında Uluslararası Mardin Uçurtma Festivali düzenlenecek.

Mardin Müzesi Eğitim Atölyeleri’nin desteğiyle yaklaşık 5.000 çocuğun kendi yaptıkları uçurtmalar ile festivale katılması planlanıyor. Mardin Müzesi’nde festivalin atölye çalışmalarına çoktan başladı bile. Gönüllü öğretmenlerin katılımı ile yapılan “Uçurtma Eğitimi Atölyeleri” 12 Nisan’a kadar devam edecek. Profesyonel uçurtmacılardan eğitim alan öğretmenler, okullarına döndüklerinde öğrencilerine uçurtma yapmayı öğretecekler. Ve böylece çocuklar festival boyunca kendi yaptıkları uçurtmaları uçurmanın keyfini yaşayacaklar.

 Bu sene üçüncüsü düzenlenecek olan festival kapsamında, 21 Nisan Cuma sabahı Mardinli uçurtma severler Mardin Müzesi’ndeki “Uçurtma Atölyesi”nde profesyonel uçurtmacılar ile buluşacaklar. Kendi uçurtmalarını yapmak isteyen katılımcılar için oluşturulmuş atölyede uçurtma yapılışını uygulamalı olarak gösterecekler. Festival, öğle saatlerinde sokak müzisyenlerinin, akrobasi ustalarının, tahta bacakların, bisikletlilerin, Rahvan atlarının ve kostümlü grupların katılacağı rengarenk bir kortej yürüyüşü ile başlayacak. Açılış kortejinin, Sabancı Kent Müzesi Meydanı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na doğru hareketi esnasında Mardin Kalesi’nden devasa uçurtmalar ve paraşütler havalandırılacak. Cumhuriyet Meydanı’na varıldığında, uçurtma sevenleri birbirinden ilginç akrobatik gösteriler ve eğlence programları bekliyor olacak. Festival, eski Mardin’de yaklaşık 200 evin damından dalgalanacak olan uçurtmalarla tam bir görsel şölene dönüşecek. Akşam saatlerinde binlerce dilek fenerinin gökyüzünde salınmasıyla Mardin’in mistik havası yıldızlarla buluşacak. Festivalin açılış etkinlikleri, uçurtmaların müzik eşliğinde birbirleriyle yarışıp, dans ettiğine tanık olmak isteyenler için Cumhuriyet Meydanı’ndaki bir konserle son bulacak.

 Festival coşkusu, 22 Nisan Cumartesi günü Midyat’a, 24 Nisan Pazartesi günü ise Savur’a taşınacak. Profesyonel uçurtmacılar bu ilçelerdeki öğrenciler ile “Uçurtma Atölyeleri” gerçekleştirerek hem uçurtma yapımına dair bilgi ve tecrübelerini paylaşacak hem de devasa uçurtmalar uçurarak gökyüzünü renklendirecekler.

 Uçurtma seven, uçurtma yapan ve uçuranları biraraya toplayan festivalin en keyifli günü ise, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın da kutlanacağı bir panayır? buluşması olacak. Bu kapsamda Mardin Alan Sürücü Kursu eğitim alanında; yiyecek-içecek ve alışveriş stantları, çocuklar için oyun alanları, “Eski Çocuk Oyunları Atölyeleri” ve profesyonel uçurtmacıların gösterilerini izlemek için parkurlar kurulacak. Gün boyunca sürecek olan danslar, oyunlar, yarışmalar ve yerel sanatçıların konserlerinin ardından, tüm uçurtma sevenlerin aynı anda uçuracağı binlerce dilek feneri ile festival son bulacak.

 Mardin’in uçurtma geleneğini canlı tutmak, çocuklarımıza gökyüzünün masumiyetini tanıştırmak, onlarla çocukluğumuzu yeniden yaşamak ve bu vesileyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklarımıza unutulmayacak bir bayram hediyesi vermek için sizleri uçurtma festivaline bekliyoruz. Büyük küçük herkes davetlidir.

 


Warning: mysql_free_result() expects parameter 1 to be resource, string given in /home/mardinmuzesigov/public_html/tr/altsayfa_egitim.php on line 300