Uluslararası Müzeler Haftası Etkinlikleri “Kültürel Merkezler Olarak Müzeler: Geleneğin Geleceği”

Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM), her yıl olduğu gibi bu yıl da bütün müzeleri, 18 Mayıs gününü “Uluslararası Müze Günü” olarak kutlamaya davet ediyor.

Kültürel bir değişim, kültürlerin zenginleştirilmesi ve topluluklar arası karşılıklı anlayış, işbirliği ve barış olduğu konusunda farkındalık yaratmak amacıyla müzelerin etkinlik ve aktivitelerini tanıtmalarına fırsat sağlayan Uluslararası Müze Günü (IMD), 1977 yılından beri her yıl bir tema ile kutlanıyor. Bu yılın teması ise “Kültürel Merkezler Olarak Müzeler: Geleneğin Geleceği” olarak belirlendi.

2019 Uluslararası Müze Günü, topluluklarında aktif aktör olarak müzelerin yeni rollerine odaklanıyor. Müzelerin toplumdaki rolü değişiyor. Bir zamanlar durağan kurumlar olan müzeler, kendilerini daha interaktif, izleyici odaklı, topluma yönelmiş, esnek, adapte olabilen ve hareketli bir hale getiriyorlar. Müzeler, yaratıcılığın bilgi ile birleştiği, ziyaretçilerin de beraber üretebildiği, paylaştığı ve birbirleriyle etkileşimde olduğu platformlar olarak işlev gören kültürel merkezlere dönüşüyor.

Müze Müdürlüğümüz tarafından da her yıl çeşitli etkinliklerle kutlanan Müzeler Günü, bu yıl da birbirinden çeşitli müze eğitimi etkinlikleri ve atölyeleri, sergiler ve konferanslarla konuya dair farkındalık oluşturmayı ve kent belleğinin önemli bir parçası olan müzemize daha fazla ziyaretçi çekmeyi hedefliyor. 18 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü’nün yanı sıra yılın tamamında ücretsiz olan atölye ve etkinliklerimize herkesi bekliyoruz.