4. Bilali Şenlikleri

Müze Müdürlüğümüz tarafından bu yıl 4.’sü düzenlenecek olan Bilâli Şenliği ile unutulmaya yüz tutmuş bir kültürel miras yeniden canlandırılıyor, bir köy yarım asırlık geleneğine tekrar kavuşuyor.

Bilâli (Alımlı) Köyü’nde, 1958 yılına kadar arpaların sararmasıyla birlikte hasat döneminin başladığını müjdeleyen bir halk şenliği kutlanmaktaydı. Köyün karşısındaki tepede yer alan ve halk arasında Ziyareta Ceh Zera (Sarı Arpalar Ziyareti) olarak bilinen bu mekânda, her yıl mayıs ayının ilk hafta sonunda hasadın bereketlenmesi için kurbanlar kesilir, yemekler pişirilir ve dostlarla, akrabalarla paylaşılırdı. Bereket dualarının yanı sıra hastalara şifa bulmak için de bu tepeye çıkılır ve burada dualar edilirdi. Şenlikte büyük bir pazar yeri kurulur, Mardin’den gelen leblebici ve çerçilerden alışveriş yapılırdı. Alana gelen dengbejler, davul-zurnacılar ve rebabiler müzikleriyle şenliğe renk katarken, birlikte halaylar çekilir, çeşitli oyunlar ve eğlenceler düzenlenirdi.

Müze Müdürlüğümüz tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Bilâli Şenliği ile bölgenin somut olmayan kültürel mirasları arasında olan bir ritüelin köylülerle birlikle tekrar düzenlenerek yaşatılması, sürdürülebilirliğinin sağlanması ve koruma altına alınan Bilâli Köyü’nün, kültür turizm destinasyonlarından biri olması hedefleniyor. Bu yıl, 5 Mayıs Pazar günü yapılacak olan Bilâli Şenliği’ne herkesi bekliyoruz.