LEYLİ MUSE GASTRONOMİ MUTFAK SANATI ve ATÖLYELERİ AÇILDI!

Gastronomi Mutfak Sanatı ve Atölyeleri’yle, Mardin’in somut olmayan kültürel mirasları arasında yer alan yemek kültürü ve müzik kültürünün belgelenmesi, tanıtılması ve uygulamalar yaparak yaşatılması amacıyla kurulan Leyli Muse Gastronomi Mutfak Sanatı ve Atölyeleri / Leyli Muse Mutfak, Mardin Müzesi Müdürlüğü, Artuklu Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü, kadın STK’ları ve özel teşebbüs işbirliğiyle açıldı.

Mardin Müzesi Müdürü Nihat Erdoğan ve Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Asım Saldamlı’nın konuşmalarıyla başlayan açılış, Leyli Muse Mutfak’ın Mezopotamya’nın eşsiz güzellikteki manzarasına açılan avlusundaki açılış kokteyli ve Leyli müzikleriyle devam etti.

Mardin yemek kültürüne ait onlarca lezzeti deneyimlemenin mümkün olduğu Leyli Muse Mutfak, konuklarına hem Mezopotamya’nın zengin kültüründe harmanlanmış yemekleri tatma hem de atölyelere katılarak özgün tarifleri deneme ve yaşatılmasına katkı sunma olanağı tanıyor. Allüciyeden döboya, firkiyeden hamise, incasiyyeden kaburga dolmasına, kibeden kaliyyeye, meftuneden pekmezli kuzu inciğe, selcemiyeden ihbeyz lahmeye, ikbebetten mumbara, ıroktan sembuseğe uzanan geleneksel yelpazesiyle konuklarına zengin bir seçki sunuyor.

Dünya mutfağının tarihsel süreçteki temeli kabul edilen Mezopotamya mutfağının bir parçası olmasının yanı sıra Mardin’in 2 bin yıllık bir arada yaşama ve ortak kent kültürünün bir sonucu olan Mardin yemek kültürünün temsilcisi olmayı hedefleyen Leyli Muse Mutfak, tarihi dokusu korunarak restore edilmiş ve her ayrıntısı incelikle tasarlanmış mekânı ile kent sakinleri ve konukları için nezih bir adres olma yolunda.

Kentimizdeki Kadın STK’ları ile yürütülen işbirliği sonucunda, mahalleli kadınların yemek yapımı ve mutfak atölyelerinin tüm süreçlerine katılarak hem yerel tatların geleneksel yöntemlerle sürdürülebilmesini sağlamak hem de kadın istihdamını güçlendirmek, Leyli Muse Mutfak ve Atölyeleri’nin en önemli hedefleri arasında. Geleneksel Mardin mutfağının unutulmaya yüz tutmuş çok özel lezzetleri, Mardinli kadınlarla işbirliği ile konukların beğenisine sunuluyor. Bir Mardinli ailenin evine misafir olunduğunda hazırlanan Mardin yemekleri, Leyli Muse Mutfak’ta da yer alacak. Mezopotamya’nın zengin kültüründe harmanlanmış özgün tarifleri deneme ve yaşatılmasına katkı sunma imkânının bulunacağı mutfak atölyelerine katılım için ise randevu almak yeterli.

Mardin’in geleneksel yemeklerini ve somut olmayan kültürel mirasını, mutfak deneyim ve uygulamalarını okuyucuya sunma amacı ile Mardin Müzesi Müdürlüğü tarafından yayımlanan Artuklu Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Lokman Toprak’ın “Mardin ve Yemek Kültürü” kitabında tespit edilen somut olmayan kültürel miras taşıyıcılarının yemek tariflerinin kaybolamaması için Leyli Muse Mutfak aracılığı ile yeni taşıyıcılara aktarılması amaçlanıyor.
Mardin Artuklu Üniversite Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ile Mardin Müzesi Müdürlüğü ortaklığında yürütülen Gastronomi bölümü uygulama dersleri Leyli Mutfak Mutfak Atölyeleri’nde yapılıyor. Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm ve Konaklama İşletmeciliği Bölümü öğrencileri de, Leyli Muse Mutfak’ta staj yapmakta ve mesleki deneyim kazanmakta.

Mardin Müzesi’nin somut olmayan kültürel miras çalışmaları kapsamında yürüttüğü ve geleneksel Mardin Müzik Kültürü’nü yaşatma ve tanıtma amacıyla uzun yıllar müze bünyesinde gerçekleştirdiği Leyli Müzik Oturumları ise artık adını da verdiği Leyli Muse Mutfak’ta gerçekleşecek. Mezopotamya mutfağının eşşiz lezzetlerini, Leyli Muse Mutfak’ta beş dilde icra edilen Mardin ezgileri eşliğinde deneyimleyebilirsiniz.

Leyli Muse Mutfak ve Atölyeleri’nde, 20’nin üzerinde kişinin istihdamının yanı sıra elde edilen gelirin bir kısmı ile Mardin Müzesi’nin müze eğitimi etkinlikleri kapsamında gerçekleştirdiği festival ve etkinliklere katkı sunacak. Mardin Müzesi Müdürlüğü tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Mardin Uçurtma Festivali, Bilâle Şenliği ve Masalcılar Buluşması gibi çok sayıda etkinlik ve festivalin sürdürülebilir olmasına, bu vesileyle Mardin’in sürdürülebilir turizmine katkı sunmayı hedefliyor. 19-22 Nisan 2019 tarihlerinde, bu yıl 3.’sü yapılan Uluslararası Mardin Uçurtmacılar Festivali’nin, ulaşım, konaklama ve yemek organizasyonu ile 4. Bilâle Şenliği organizasyonunu üstlenmiş durumda.

Yenişehir’in karmaşasından ötede, tarihi kent dokusunun sakin ve huzurlu ortamında Mardin yemek kültürüne ait onlarca lezzeti tatmak ve Mezopotamya’nın zengin kültüründe harmanlanmış özgün tarifleri deneyimleyebileceğiniz mutfak ve atölyelerine katılmak için sizler de Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan Leyli Muse Mutfak’ın kapısını aralayabilirsiniz.

Adres: Cumhuriyet Meydanı Şar Mah. 227. Çayırlı Sok. No: 2 Mardin Müzesi Yanı Artuklu / Mardin
Rezarvasyon ve bilgi için: 0552 438 04 12