KUŞAKTAN KUŞAĞA BASMACILIK SERGİSİ

“Mardin Müzesi Tahta Kalıplarıyla”
Fatma & Sakine DİNÇ

Kıvrım dallar, papatyalar, yıldızlar, güneş ve ay… Mardin’de yapılıyorsa elbette şahmaran ve tavus kuşu da var. Tarihi neredeyse insanlık tarihi kadar eski ve unutulmaya yüz tutmasın, kuşaktan kuşağa aktarılabilsin diye, tüm incelikleriyle yeniden hayat buluyor ellerde…
Süryanice “Hetmo” adı verilen basmacılık sanatı, yüzyıllardır Mardin ve çevresindeki Süryaniler’in yaşattığı bir kalıp sanatıdır. Ihlamur, çam veya gürgen ağacından hazırlanmış tahta kalıbın ön yüzü kök boyaya batırılıp kumaş üzerine bastırılmasıyla elde edilir. Yok olmaya yüz tutmuş olan bu sanatın Mardin’deki son temsilcisi, Süryani asıllı Nasra Şimmeshindi’dir. Kök boya kullanarak değişik konularda yaptığı resimli perde ve tablolarla Mezopotamya’daki tarihi kilise ve manastırları yıllardır süslemektedir. Fatma ve Sakine DİNÇ kardeşlerse, somut olmayan kültürel miras öğelerimizden olan bu sanatın Mardin-Midyat’da yeni kuşak sürdürücüleri arasındadır. Mardin Müze Müdürlüğü tahta kalıplarıyla yaptıkları 26 parçalık koleksiyonları, basmacılık sanatının Mardin’deki geleneksel desenlerinden oluşmaktadır.
Fatma DİNÇ: Basmacılık sanatına olan ilgisi, 2009 yılında Midyat Veliye Martı Yazma Atölyesi’yle başlamıştır. 1 aylık atölyenin ardından, 2010 yılında İstanbul’da Avrupa Birliği projesi kapsamında yeni bir eğitime katılmıştır. Yine 2010 yılında Tokat’ta gerçekleşen Ahşap Oyma Atölyesi’ne katılarak Kültür ve Turizm Bakanlığı onaylı “Tahta Oymacılığı” sertifikası almıştır. Bu eğitimin ardından, Mardin Müzesi tahta kalıplarını kendi elleriyle yapmıştır ve o günden bu yana basmacılık sanatı hayatının bir parçası olmuştur. Mardin Müzesi tahta kalıplarının yanı sıra işlerinde ağırlıklı olarak Midyat taş süsleme desenlerini de kullanan DİNÇ, çalışmalarını Midyat’taki evlerinde açmış oldukları SEFAZE Sanatevi’nde sürdürmektedir.
Sakine DİNÇ: Kardeşi Fatma DİNÇ’in basmacılık sanatına olana ilgisi ve teşviki ile 2009’dan beri bu sanatla yakından ilgilenmektedir. Çalışmalarına kardeşi ile birlikte açtıkları SEFAZE Sanatevi’nde devam eden DİNÇ, Midyat’ta basmacılık sanatını sürdüren yeni kuşak temsilcileri arasındadır.